Orto Sistem

Copyright ©2020 Orto Sistem

SSS

Orto Sistem Sorular

SIK SORULAN SORULAR

Demek braketler takıyorsunuz. Nasıl hissedeceğiniz, bunları ne kadar süre takmanız gerektiği ve elde edilecek sonuçlardan mutlu olup, olmayacağınız sorularının yanıtlarını mı istiyorsunuz?

Burada, ortodontik tedavinin artıları ve eksileri ile ilgili özel bölümümüzde, bu soruların yanıtlarını sağlıyoruz. Internet, önünüzdeki ayları anlamak ve bunlarla başa çıkmak konularında size yardımcı olmak için birçok bilgiyle doludur. Biz sizi doğru yöne yönlendireceğiz.

Diş tellerini her gün takmak ve ortodontistinizin talimatlarını uygulamak, bir ömür boyu sürecek mükemmel bir gülümsemeye, sizi bir adım daha yaklaştıracaktır. Yalnızca bu da değil, kusursuz dişler yalnızca güzellik için değil, aynı zamanda sağlığınız ve ağız hijyeniniz için de önemlidir.

Ayrıca, yeni ürünlerimizden bazılarını sizinle paylaşacak ve ortodontide lider olan Amerikan ürünlerini kullanmanın yararlarını göstereceğiz.

SORULAR

Braketleri nasıl hissediyorsunuz?

Çoğu kişi, braketlerin yerleştirilmesinden, ya da bunların tedavi sırasında sıkılaştırılmasından sonra, hafif bir rahatsızlık hissetmektedir. Braketler yerleştirildikten üç ilâ beş gün sonra, dişler büyük olasılıkla uyuşur ve katı gıdaları ısırmak zor olur. Hastalar bu ağrıyı, baş ağrısı için alınan basit ağrı kesicilerle giderebilirler. Ortodontistiniz sizin ne zaman, hangi ve ne kadar süre ile ağrı kesici almanız için sizi yönlendirecektir. Ayrıca, dudaklarınızın, yanaklarınızın ve dilinizin, braketlerin farklı yüzeylerine alışana kadar, bir iki hafta tahriş olmaları da mümkündür. Ortodontik balmumu, pürüzlü yüzeyi pürüzsüz hâle getirmeye ve rahatsızlığı gidermeye yardımcı olacaktır. Genel olarak, diş teli takmanın verdiği rahatsızlık kısa sürelidir ve kolayca önlenebilir. Hasta, diş tellerine alıştıktan kısa bir süre sonra, onların ağzında takılı olduğunu bile unutacaktır.

Daha az dikkat çekici diş telleri var mıdır?

Modern diş telleri, geçmişte kullanılanlardan çok daha az görünürdür. Skobichkite daha küçüktür ve dişe doğrudan takılarak, “metalik gülümseme” adı verilen etkileri azaltırlar. Braketler, hastanın tercihine göre, metal ya da renksiz olabilirler. Bazı durumlarda, braketlerin, dişlerin arkasından bağlanmalarına (dilsel diş teli) izin verilir. Günümüzdeki diş tellerinden bazıları, dişlerin hareket işlemi daha hızlı ve hasta için daha rahat olacak şekilde, dişe nazik ve sürekli bir baskı uygulayan ve “uzay çağı” adı verilen malzemelerden yapılmaktadır. Ayrıca, diş tellerine ayrı tedavi için renksiz braketler bile geliştirdik. Doktorunuz belirli bir tedavi ihtiyaçlarına bağlı olarak en uygun braket tipini önerecektir.

Diş telleri olan dişlerin özel bakıma ihtiyacı var mıdır?

Evet. Diş telleri olan hastalar, sert, yapışkan ve gevrek gıdalardan sakınmalıdırlar. Kalem çiğnemek ya da tırnak ısırmak gibi alışkanlıklardan uzak durmalıdırlar, çünkü bunlar braketlere zarar verebilir. Hasarlı diş telleri hemen her zaman tedavi süresini uzatacak ve doğal olarak, tedavinizi yapan ortodontistinizin muayenehanesini daha sık ziyaret etmenize neden olacaktır. Tedavi sırasında ve sonrasında, dişleri ve diş etlerini iyi durumda muhafaza etmek için, dişleri ve diş tellerini temiz tutmak, her gün daha fazla özen ve zaman gerektirir. Hijyeni korumayan hastaların profesyonel temizlik için daha sık doktora gitmeleri gerekir. Ortodontistiniz, tedavi sırasında, dişlerinizin, diş etlerinizin ve diş tellerinizin en iyi bakımını nasıl yapacağınızı size öğretecektir. Ortodontistiniz, size, hangi sıklıkta dişlerinizi fırçalamanız ve diş ipi kullanmanız gerektiğinden söz edecek ve gerektiği takdirde, bir hasta olarak, en iyi ağız hijyenini korumanız için, diğer diş temizliği yöntemlerini anlatacaktır.

Tedavi sonrasında neden retayner takmalıyım?

Diş telleri çıkarıldıktan sonra, eğer dişler stabilize duruma getirilmezlerse, yeniden eski durumlarına dönebilirler. Retaynerler, kemikler ve diş etleri, tedavinin neden olduğu değişikliklere adapte olana kadar, dişleri düzeltilmiş pozisyonlarında tutmak için tasarlanmışlardır. Doktorunuzun talimat verdiği şekilde retayner takmak, dişler yaş ile değişecekleri için, tedavi sonuçlarının en uzun süreli olmasının en iyi sigortasıdır.

Tedavi süresi nasıl azaltılabilir?

Doktorunuzun ağız hijyeni ile ilgili izleyin talimatlarını (dişlerinizi ve diş etlerinizi temiz tutun)ve hekiminizin önerdiği yardımcı araçları takın (lastikler, başlık vb.). Sizin yardımınızla, tedavi önemli ölçüde hızlandıracaktır.

Diş telleri ile nasıl görünürüm?

Bu büyük ölçüde, tedaviniz için gerekli olan diş teli türüne bağlıdır. Birçok hasta gümüş ve lastik diş tellerini takarken, diğerleri diş rengini tercih ederler. Braketler, her dişin üzerinde metal bir taç olduğu öncekilerden çok daha az görünürdür.

Hangi gıdaları tüketebilirim?

Yumuşak gıdaları tercih ediniz. Braketleri taktıktan ya da sıkılaştırmadan hemen sonra, çorba, makarna, ya da yumuşak peynirler gibi, çok az çiğneme gerektiren gıdaları tercih ediniz. Sandviç ve pizzaları ısırmaktansa, bıçak kullanmanızı öneririz.

Eğer bir şey kırılırsa, ne olur?

Eğer braketiniz, ya da bir parçası kırılırsa, doktorunuza, gerekli düzeltmeleri yapması için haber verin.